Cofnięcie wniosku o egzekucję komorniczą - w jakim terminie jest możliwe?

Czy można cofnąć po dwóch dniach wniosek o egzekucję od komornika?

Pytanie od: Henryk


Nasz ekspert odpowiada

Wniosek egzekucyjny inicjujący postępowanie przed komornikiem można cofnąć w każdym momencie. Wierzyciel cofający wniosek musi się jednak liczyć z koniecznością poniesienia pewnych opłat w związku z jego wniesieniem.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 Ustawy o kosztach komorniczych wierzyciel zapłaci:

1) 100 zł jeśli cofnie wniosek (złoży wniosek o umorzenie postępowania) przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji (co wbrew pozorom nie następuje na początku postępowania).

2) 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania jeśli złoży wniosek później - chyba że wykaże, że przyczyna umorzenia postępowania egzekucyjnego wiąże się ze spełnieniem świadczenia przez dłużnika w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia - wtedy opłata obciąża dłużnika.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.