Czek GIRO, a koszt pożyczki

Skorzystałam z oferty chwilowki, ktorą oddałam w wyznaczonym terminie. Pożyczka była darmowa a umowa zawarta przez telefon. Pieniadze odebrałam na poczcie przekazem giro. Konsultant nie mówił o opłacie giro więc w terminie oddałam pożyczkę bez opłaty za przekaz. Wtedy otrzymałam telefon, że nie wpłacilam opłaty giro i mimo, że natychmiast ją przelałam powiedziano mi, że warunek jest taki, że musi być oddana kwota z kosztem giro jednym przelewem. Jeśli są to dwa odrębne przelewy, to mimo że w obowiazującym terminie oddałam pieniądze, nie jest to ważne i muszę oddać pieniadze jak normalną oprocenrowaną pożyczkę. Pożyczyłam 1 500 zł oddałam za 20 dni, a mam oddać 3 200 zł. Czy jest to zgodne z prawem? Próbowałam dojść do porozumienia z firmą ale bezskutecznie. Proszę o pomoc, jest to instytucja pozabankowa.

Pytanie od: agnieszka


Nasz ekspert odpowiada

Zgodnie z art. 54 ust. Ustawy o kredycie konsumenckim, Konsument nie ponosi kosztów związanych z odstąpieniem od umowy o kredyt konsumencki, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty kredytu.

Zgodnie z art. 54 ust. 4. tej ustawy, w przypadku odstąpienia od umowy kredytodawcy nie przysługują żadne inne opłaty, z wyjątkiem bezzwrotnych kosztów poniesionych przez niego na rzecz organów administracji publicznej.

W związku z przytoczonymi przepisami wydaje się, że w opisanej w pytaniu sytuacji pożyczkodawca nie jest uprawniony do domagania się dodatkowych kwot. W przypadku, w którym nie będzie kontaktu z pożyczkodawcą i np. powstanie ryzyko sprzedaży "wierzytelności" możliwe jest skierowanie do sądu pozwu o ustalenie nieistnienia wierzytelności z art. 189 k.p.c.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.