Czy bank lub firma pożyczkowa może wymagać ksero dowodu?

Czy bank lub firma pożyczkowa może wymagać ksero dowodu skoro GIODO nie zaleca zgadzać się na jego wykonanie?

Pytanie od: SKJohn


Nasz ekspert odpowiada

Na kserowanie dowodu osobistego nie trzeba się godzić - przepisy prawa nie zobowiązują pożyczkobiorców do przekazania kopii dokumentu. Jeżeli jednak jest to wymagane wewnętrzną procedurą pożyczkodawcy, konsekwencją może być brak możliwości zawarcia umowy pożyczki. Zupełnie inną kwestią jest ocena, czy samo kserowanie dowodu jest zgodne z prawem, czy nie.

Dlaczego pożyczkodawca potrzebuje ksero dowodu tożsamości?

Bank bądź firma pożyczkowa sporządzają kopię dowodu osobistego klienta (skan, kserokopię, zdjęcie) w celu z jednej strony zdentyfikowania osoby i potwierdzenia jej zdolności kredytowej (do czego tak naprawdę wystarczające winno być okazanie dowodu), a z drugiej strony w celu pozyskania danych osobowych niezbędnych dla oceny zdolności kredytowej, przygotowania, zawarcia i wykonania umowy z klientem. Ewentualnie również w celu późniejszych czynności windykacyjnych.

Na jakiej podstawie bank może przetwarzać dane osobowe z pozyskane z ksero dowodu osobistego?

Pozyskiwanie i przetwarzanie danych osobowych regulowane jest ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, zgodnie z którą każdy podmiot przetwarzający dane osobowe musi mieć ku temu podstawę prawną tj. albo przepis prawa albo oświadczenie osoby, której dane dotyczą (np. w postaci zapisu umownego) o wyrażeniu zgody na ich przetwarzanie.

W przypadku banków taką podstawę prawną kreuje art. 112b Prawa bankowego, który uprawnia banki do przetwarzania dla celów prowadzonej działalności bankowej "informacji zawartych w dokumentach tożsamości osób fizycznych". W związku z tym, banki upoważnione są do przetwarzania wszystkich danych wynikajacych z dowodu osobistego, łącznie z wizerunkiem swojego klienta. Sporządzenie kserokopii dowodu wg. utrwalonego już poglądu, jest jedynie czynnością techniczną, tj. sposobem w jaki dane takie się pozyskuje i jest to działanie legalne.

Czy firmy pożyczkowe mogą żądać ksero dokumentów?

W przypadku firm pożyczkowych nie ma przepisu analogicznego do ww. art. 112b Prawa bankowego i przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie Ustawy o ochronie danych osobowych w związku z zawartą umową oraz art. 9 Ustawy o kredycie konsumenckim (przy ocenie zdolności kredytowej). W tym miejscu warto zauważyć, że przeciętne umowy z firmami pożyczkowymi nie zawierają szczególnych zapisów dotyczących prawa przetwarzania wizerunku - zdjęcia pożyczkobiorcy, które jest elementem dowodu osobistego, co może stanowić naruszenie prawa, dlatego zawsze warto szczegółowo przeczytać taką umowę i na tej podstawie ustalić, czy podpisując umowę zgadzamy się na przetwarzanie wszystkich danych objętych dowodem, tj.: imienia, nazwiska, numeru PESEL, imion rodziców, wizerunku (zdjęcia), serii i numeru dowodu, daty urodzenia, nazwiska panieńskiego, płci, miejsca urodzenia i obywatelstwa, a w starych dowodach również adresu zameldowania.

3.3
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.