Czy brak zameldowania jest karany?

Jeżeli wyjadę zagranicę i wymelduję się w Polsce, a będę zameldowany za granicą to czy będę za to karany?

Pytanie od: czarny123


Nasz ekspert odpowiada

Brak zameldowania nie jest karalny. Co więcej - zgodnie z przepisem art. 24 Ustawy o ewidencji ludności - wyjeżdżając za granicę w zasadzie należy to zgłosić jeśli wyjazd będzie trwał dłużej niż 6 miesięcy. Skutkiem takiego zgłoszenia jest automatyczne wymeldowanie tj. brak adresu przypisanego na terytorium Polski.

Jakie mogą być konsekwencje braku zameldowania?

Opisana sytuacja może powodować czasowe wstrzymanie postępowań z udziałem osoby, która nie ma adresu stałego zameldowania, ale też utratę kontroli nad nimi ponieważ mogą one być realizowane z udziałem kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.