Czy dyspozycja na wypadek śmierci może być skuteczna w odniesieniu do rachunku wspólnego?

Dziękuję Pani za możliwość zadania pytania na nurtujący mnie problem. Mój przypadek: dyspozycja na wypadek śmierci utworzona dla córki w 2010 roku. W 2015 roku (matka miała wtedy 90 lat ) - syn dopisał się do rachunku jako "współwłaściciel". Nie dokonał żadnej wpłaty na rachunek. Córkę, gdy poszła do banku zrealizować "dyspozycję" po śmierci Matki w listopadzie 2018 roku – powiadomiono, że dyspozycja jest nieważna, bo brat jest współwłaścicielem rachunku. Czy dyspozycja jest ważna? Dziękuję za pomoc i radę.

Pytanie od: Amadeusz


Nasz ekspert odpowiada

Dyspozycja na wypadek śmierci uregulowana została w art. 56 Prawa bankowego i umożliwia posiadaczowi rachunku w banku nakazanie dokonania wypłaty na rzecz wskazanej osoby po śmierci posiadacza. Wątpliwości w opisanym pytaniu wynikają z art. 57 prawa bankowego, który wyłącza możliwość stosowania art. 56 dotyczącego dyspozycji do rachunków wspólnych.

Biorąc pod uwagę to, że w chwili dokonywania dyspozycji, rachunek miał jednego posiadacza, możliwe było jej skuteczne ustanowienie. Jednakże w związku z tym, że po dokonaniu dyspozycji, a przed śmiercią posiadacza rachunku, rachunek stał się wspólny, to automatycznie został obięty przepisem art. 57 prawa bankowego, który uniemożliwa uznanie, że dyspozycja na wypadek śmierci może być skuteczna w odniesieniu do tego rachunku. Córka nie może się też powoływać na nabycie prawa, bo prawo do wypłaty na podstawie dyspozycji zaktualizowałoby się (gdyby mogło) dopiero z chwilą śmierci.

Jednakże syn jako współwłaściciel nie ma prawa do całości kwot na rachunku, bo w 1/2 stały się one składnikami masy spadkowej, do której prawo mają spadkobiercy.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.