Czy jest możliwe zajęcie przez Urząd Skarbowy konta, którego jestem pełnomocnikiem?

Urząd Skarbowy dokonal zajęcia mojego konta bankowego. Czy jeżeli pieniądze będą wplywać na konto, którego jestem pelnomocnikiem Urząd Skarbowy może dokonać zajęcia tego konta?

Pytanie od: Joanna


Nasz ekspert odpowiada

Organ egzekucyjny - w tym Urząd Skarbowy - ma prawo do zajmowania majątku należącego do dłużnika, a nie do innych osób. Dlatego nie jest uprawniony do dokonania zajęcia rachunku innej osoby, niż dłużnik wskazany w tytule egzekucyjnym, na podstawie którego prowadzi postępowanie.

Zgodnie z art. 80 § 1 ) Ustawy z dnia 17 czerwca 1966 o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zająć można wierzytelność z rachunku bankowego zobowiązanego. A zobowiązanym - czyli dłużnikiem w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez Urząd Skarbowy - jest osoba, która nie wykonała w terminie obowiązku o charakterze pieniężnym (art. 2 pkt. 20). Zatem Urząd Skarbowy nie może skierować zajęcia do rachunku innej osoby.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.