Czy komornik może pobrać odsetki od kwot umorzonych przez wierzyciela?

Czy zasadnym i logicznym jest np. automatyczne odstąpienie przez komornika od odsetek jak to ujął ..od kwot umorzonych? Czy nie jest to logiczne i odsetki takie mu się należą chociaż córki które były wierzycielami umorzyły mi zaległe kwoty? Co można zrobić by kwoty pobierane przez komornika były mniejsze, bo za to co mi pozostaje żyć się nie da.

Pytanie od: Staszek


Nasz ekspert odpowiada

Z treści pytania wynika, że komornik dochodzi świadczeń pieniężnych należnych dzieciom, które to świadczenia zostały przez dzieci umorzone. W takim przypadku treść oświadczeń córek o umorzeniu decyduje o tym co i w jakim zakresie zostało umorzone.

Zgodnie z przepisami o postępowaniu cywilnym, komornik umorzy postępowanie w opisanej sytuacji jedynie na wniosek wierzyciela. Jeśli zaś wierzyciel nie złoży takiego wniosku, to - w oparciu o oświadczenie o umorzeniu długu - dłużnik może domagać się pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego na podstawie którego komornik prowadzi egzekucję. W tym celu do sądu należy złożyć pozew z art. 840 k.p.c.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.