Czy komornik może zająć konto bankowe żony jeśli nie mamy rozdzielności majątkowej?

Jestem w związku małżeńskim i mam zajęcie komornicze. Czy komornik może zająć konto żony jeśli jestem do niego upoważniony? Nie mamy rozdzielności majątkowej.

Pytanie od: marek


Nasz ekspert odpowiada

Tzw. zajęcie konta przez komornika to de facto zajęcie wierzytelności (o wypłatę środków) z rachunku bankowego. Żeby komornik mógł zająć takie wierzytelności muszą one przysługiwać dłużnikowi egzekwowanemu, albo komornik musi mieć do tego szczególne uprawnienie. W przypadku braku rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami komornik - o ile wyrokowi bądź nakazowi zapłaty nadana jest klauzula wykonalności przeciwko małżonkowi (art. 787 k.p.c.) - może zajmować wszytko co wchodzi do majątku wspólnego.

Jeśli środki na rachunku należą do majątku wspólnego (jak np. wypłacone wynagrodzenie), to może powstać ryzyko zajęcia ich przez komornika

1.8
/ 5
(liczba głosów: 
5
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.