Czy komornik może zająć pieniądze na rachunku bankowym pochodzące z emerytury?

Czy komornik może mi zająć konto bankowe jeżeli wpływy na konto są tylko i wyłącznie z emerytury? Jeżeli tak to jaką kwotę może mi zająć? Proszę o podanie mi ustawy i gdzie jej szukać.

Pytanie od: Andrzej


Nasz ekspert odpowiada

Komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne musi kierować się przepisami prawa, tytułem wykonawczym i treścią wniosku egzekucyjnego złożonego przez wierzyciela. Wierzyciel może zaś domagać się egzekwowania należności ze wszystkich znanych mu elementów majątku dłużka, zatem i z emerytury i z rachunku bankowego.

Często zajęcie wierzytelności z obu źródeł powoduje "podwójne" egzekwowanie wierzytelności z jedynego źródła utrzymania np. emerytury lub wynagrodzenia za pracę. W takim przypadku dochodzi do naruszenia przepisów ograniczających egzekucję np. wynagrodzenia za pracę. Wiąże się to z tym, że bank nie ma ani wiedzy o tym, czy przelew emerytury jest już pomniejszony w związku z egzekucją, czy nie (bank nie ma też prawa do uzyskiwania takiej wiedzy, ani też instrumentów do interwencji w tym zakresie). Bank zatem po odnotowaniu zajęcia rachunku oraz wpływu środków, uwzględnia jedynie własny limit tj. kwotę wolną od zajęcia i przelewa komornikowi nadwyżkę nad tę kwotę. Jeśli powoduje to naruszenie przepisów o kwocie emerytury wolnej od zajęcia, należy wskazać to komornikowi udowadniając jednocześnie, że na rachunek nie wpłynęły inne środki. 

Jakie przepisy regulują limity zajęcie z emerytury?

Podstawą prawną ustanawiającą limity zajęcia emerytur i rent jest przepis art. 141 Ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. Dz. U. 2018 poz 1270)

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.