Czy komornik może zająć rentę i część wynagrodzenia z umowy o pracę jednocześnie?

Czy komornik może zająć część wynagrodzenia lub renty jeżeli oba świadczenia są pobierane jednocześnie tzn. rencista pracuje na umowę o pracę. Oba świadczenia są w kwocie minimalnej.

Pytanie od: Elżbieta


Nasz ekspert odpowiada

Zasady dotyczące prowadzenia postępowania egzekucyjnego określone w ogólnych przepisach ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U z 2016 r., poz. 1822 ze zm.), dalej k.p.c. Zgodnie z treścią art. 803 k.p.c., tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika. Wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia urzędu, stosownie do art. 799 k.p.c., umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości.

Wierzyciel może wskazać wybrany przez siebie sposób albo sposoby egzekucji, przy czym organ egzekucyjny stosuje sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika. Zarówno renta, jak i wynagrodzenie stanowią dwa odrębne prawa majatkowe dłużnika i z każdego z nich dłużnik może prowadzić egzekucję. Każde z nich ma własne limity zajęcia, których organ musi przestrzegać, ale mogą być równolegle zajęte.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.