Czy komornik może zająć rzeczy nienależące do dłużnika?

Mąż jest dłużnikiem, niebawem zjawi się komornik do mieszkania w którym zamieszkujemy wraz z dwójką dzieci. Dom nie jest na męża, właścicielem prawnym są jego rodzice. Sprzęty typu laptopy, tv, telefony należą do teścia - posiada faktury. Czy komornik może zająć rzeczy nienależące do dłużnika? Czy jeśli nie posiadam jako żoną dłużnika faktury na komodę w której znajdują się rzeczy mojego dziecka czy meble kuchenne (na które nie posiadam faktury ale sa moje) to czy komornik może je zająć?

Pytanie od: Malwina


Nasz ekspert odpowiada

Komornik nie powinien zajmować rzeczy należących do kogoś innego. Żeby nie dopuścić do zajęcia należy przygotować dokumenty potwierdzające, że ktoś inny jest właścicielem rzeczy.

Zgodnie z art. 845 § 1 kodeksu postępowania cywilnego komornik może zająć tylko ruchomości dłużnika będące w jego władaniu albo we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Kluczowe znaczenie ma art. 845 § 2 k.p.c.: "Nie podlegają jednak zajęciu ruchomości, jeżeli z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowią one własności dłużnika." Komornik umarza postępowanie w niezbędnym zakresie, jeżeli przedstawiono niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zajęte ruchomości nie stanowią własności dłużnika (art. 845 § 22).

Uwaga - takie ograniczenie nie dotyczy sytuacji, w której sam dłużnik sprzedał albo darował komuś rzecz (albo się np. na nią zamienił). Ale jeśli dłużnik co prawda nie zbył rzeczy, ale przekazał ją osobie trzeciej (np. pożyczył, albo wynajął), to można ją zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w przypadkach wskazanych w ustawie.

3.3
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.