Czy komornik może zająć świadczenia opiekuńcze - zasiłek pielęgnacyjny, opiekuńczy czy świadczenie pielęgnacyjne?

Czy komornik może zabrać za męża długi z mojego kąta pieniądze z świadczeń opiekuńczych co płaci zus?

Pytanie od: Monika


Nasz ekspert odpowiada

Świadczenia opiekuńcze to zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i świadczenie pielęgnacyjne. Pieniądze ze świadczeń opiekuńczych płacone przez ZUS powinny być zwolnione spod egzekucji zgodnie z art. 833 § 6 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem nie podlegają egzekucji m.in. świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej i świadczenia wychowawcze. Warto jednak pamiętać, że jeśli na rachunku bankowym jest jakaś kwota, to ani bank, ani komornik nie wiedzą na jakiej podstawie została ona wpłacona na ten rachunek. W przypadku zajęcia rachunku warto więc poinformować komornika o tym, że np. na rachunku są wyłącznie środki z zasiłku, które nie podlegają zajęciu.

Jeśli rachunek bankowy należy tylko do małżonki, a komornik prowadzi postępowanie wobec jej męża, to należy pamiętać, że zwykle komornik nie będzie mógł zająć tego rachunku. Komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne uprawniony jest do zajmowania majątku należącego do dłużnika. Jeśli dłużnik posiada małżonka, to komornik może prowadzić egzekucję z majątku osobistego tego dłużnika oraz pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę (które wchodzi do majątku wspólnego) i dochodów z działalności gospodarczej. Wynika to z art. 7761 k.p.c. Jeżeli małżonek wyraził zgodę na zawarcie umowy (albo dokonanie innej czynności) z której pochodzi dług, to wierzyciel może uzyskać tytuł wykonawczy również na małżonka - w takim wypadku, komornik będzie mógł zająć cały majątek wspólny.

2.6
/ 5
(liczba głosów: 
66
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.