Czy komornik może zająć wynagrodzenie wpływające na konto dłużnika?

Moje wynagrodzenie za pracę wraz z innymi wpływami jest przelewane na konto mojej żony, a żona ma zajęty rachunek bankowy przez komornika i on pobiera moje wpływy. Czy ma do tego prawo jak ja nie jestem właścicielem rachunku?

Pytanie od: Mariusz


Nasz ekspert odpowiada

Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego obejmuje wszelkie kwoty, które na taki rachunek wpłynęły. Ani bank, ani komornik nie mają instrumentów do sprawdzenia z jakiego tytułu zostały wpłacone należności, dlatego nie mogą sprawdzić czy kwota jest słusznie zajęta.

Należy jednak wskazać, że zgodnie z zasadami dotyczącymi rachunku bankowego - roszczenie o wypłacenie kwoty z tego rachunku ma jego posiadacz i to właśnie roszczenie podlega zajęciu. Wyłączenia spod egzekucji zostały wyliczone w art. 890 k.p.c. Jeśli osoba trzecia jest w stanie wykazać, że kwoty wpływające na rachunek nie stanowią należności dłużnika, to może złożyć pozew o zwolnienie spod egzekucji. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak wskazanie pracodawcy rachunku należącego wyłącznie do pracownika.

2.5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.