Czy komornik może zająć zwrot podatku z rozliczenia małżonka, który nie jest dłużnikiem?

Chciałabym zapytać o zwrot podatku z ulgą na dzieci. Jestem zadłużoną. Rozliczaliśmy się z mężem indywidualnie i to on rozliczyli się z ulgą na dzieci. A nie jest zasłużony. Czy jeśli ja jestem, jemu zostaną zabrane te pieniążki przez komornika?

Pytanie od: Klaudia


Nasz ekspert odpowiada

Komornik może prowadzić egzekucję z majątku należącego do dłużnika, zatem roszczenie małżonka dłużnika o zwrot nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), nie powinno podlegać egzekucji prowadzonej wobec dłużnika nie uprawnionego do zwrotu.

Co prawda, postępowanie egzekucyjne może być prowadzone z majątku wspólnego osób pozostających w związku małżeńskim, o ile spełnione są przesłanki z art. 787 kodeksu postępowania cywilnego, tj. wierzyciel wykaże dokumentem, że wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka (np. małżonek zgodził się, by został zaciągnięty kredyt, który później nie został spłacony), ale zwrot nadpłaty nie wchodzi z założenia do majątku wspólnego (chyba, że potraktujemy go jako część wynagrodzenia przypadającego małżonkowi).

Biorąc pod uwagę aspekt praktyczny, należy wskazać, że zajęcie zwrotu może przebiegać jako zajęcie roszczenia skierowane do Urzędu Skarbowego albo jako zajęcie wierzytelności już na rachunku bankowym. Skoro zwrot podatku dokonywany jest podatnikowi na jego wniosek i na rachunek (art 44f ust. 14 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a komornik nie ma prawa zajęcia rachunku osoby nie będącej dłużnikiem - bank takiego zajęcia nie powinien zrealizować dopóki komornik nie okaże tytułu skierowanego przeciwko posiadaczowi konta. Podobnie powinien zachować się Urząd Skarbowy, tj. nie powinien wypłacać środków komornikowi do czasu przedstawienia tytułu wykonawczego przeciwko osobie, na rzecz której ma być dokonana wypłata.

4
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.