Czy możliwa jest zmiana zaliczania wpłat z odsetek na kapitał na etapie egzekucji komorniczej?

Czy można, na jakiej podstawie i jaką drogą wnioskować do wierzyciela o zarachowanie bieżących spłat egzekwowanych przez komornika w pierwszej kolejności na poczet spłaty kapitału, a naliczane w czasie spłaty kapitału odsetki spłacić po spłaceniu kapitału?

Pytanie od: Bartłomiej


Nasz ekspert odpowiada

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i komornik i wierzyciel są uprawnieni do zaliczania dokonywanych wpłat w pierwszej kolejności na tzw. należności uboczne - w tym odsetki. Komornik nie może sam zadecydować jak rozliczyć wyegzekwowane środki - wiąże go wniosek wierzyciela, tytuł wykonawczy oraz przepisy, w tym art. 1025 k.p.c. Z kolei wierzyciel ma prawo do zaliczania wpłat najpierw na należności uboczne, a dopiero potem na świadczenie główne (art. 451 k.c.), jednakże może z tego prawa zrezygnować.

Jak widać z powyższego porównania, dłużnik, który chciałby doprowadzić do zmiany zaliczania wpłat, musi zwrócić się do wierzyciela. Przy czym wierzyciel może, ale nie musi się zgodzić. Warto przygotować jakiś argument, który go przekona np. dodatkowe zabezpieczenie spłat, albo spłata w szybszym tempie.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.