Czy możliwe jest przekazanie darowizny osobie niepełnoletniej?

Czy jest możliwość zapisać swój dom jako darowiznę osobie niepełnoletniej?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Możliwość dokonania darowizny nie jest ograniczona wiekiem obdarowanego - może ona zostać dokonana na rzecz każdej osoby. Należy jednak pamiętać, że darowizna nie jest (jak powszechnie się przyjmuje) czynnością jednostronną, ale umową pomiędzy darczyńcą a obdarowanym regulowaną przepisami art. 888 i nast. k.c.

Przekazywanie darowizny dzieciom

Jeśli obdarowany jest osobą niepełnoletnią, to w jego imieniu powinni działać przedstawiciele ustawowi, którymi zwykle są rodzice. Warto dodać, że niektóre darowizny na rzecz maloletnich, jako czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem mogą wymagać zgody sądu rodzinnego, dlatego przed dokonaniem darowizny warto zapytać notariusza przed którym będzie zawierana taka umowa o to, czy w danej sytuacji konieczne jest uzyskanie takiej zgody. Jeśli okaże się to konieczne, należy złożyć do właściwego sądu rejonowego wniosek wraz z opłatą w wysokości 40 zł i wyjaśnić w nim dlaczego darowizna nieruchomości dla dziecka jest uzasadniona.

5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.