Czy możliwe jest zajęcie emerytury i rachunku jednocześnie?

Dotychczas pracowałem i miałem potrącane swoje zadłużenia - poprzez zakład pracy- przez komornika. Aktualnie przechodzę na emeryturę i nie wiem czy pomimo faktu iż komornik będzie mi zabierał określoną kwotę z emerytury z ZUS-u /nie alimenty/ to czy jeszcze może zająć mi konto bankowe i tam też dokonywać potrąceń. Bardzo proszę o odpowiedź na powyższe zagadnienie. 

Pytanie od: Miro GA


Nasz ekspert odpowiada

Komornik prowadzący egzekucję ma prawo realizować zajęcia ze wszystkich przedmiotów majątkowych dłużnika - może zatem zająć i rachunek bankowy i emeryturę. Należy podkreślić, że ZUS wypłacający emeryturę i bank prowadzący rachunek nie wymieniają się informacjami o zajęciu i jego zakresie, dlatego bank, który otrzyma informację o zajęciu pozostawia na rachunku kwotę wolną od zajęcia wg. prawa bankowego i resztę przelewa komornikowi. Bank nie sprawdza skąd pochodzą wpłacane kwoty i zwykle nie "wie" że realizacja zajęcia rachunku może pozbawić posiadacza zbyt wysokiej kwoty.

Dlatego - jeśli takie podwójne zajęcie - powoduje przekroczenie limitu tj. kwoty emerytury wolnej od zajęcia, to należy o tym poinformować i bank i komornika oraz wnosić o ograniczenie zajęcia.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Aktualnie wolne od zajęcia jest 75% emerytury. Podstawą prawną ustanawiającą limity zajęcia emerytur jest przepis art. 140 ust. 1 pkt. 3 Ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. Dz. U. 2018 poz 1270). Jeśli oba zajęcia prowadzą do tego, że dłużnik otrzymuje niższą kwotę, ma prawo domagać się od komornika respektowania jego prawa do otrzymania ww. świadczenia.

W przypadku braku reakcji komornika, dłużnik może złożyć na niego skargę (odpowiednio - na czynności albo na bezczynność), a w sytuacji, w której działanie komornika okaże się sprzeczne z prawem - domagać się odszkodowania.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.