Czy można odstąpić od odziedziczonych długów?

Czy można odstąpić od długów, które się odziedzicza?

Pytanie od: Olinia


Nasz ekspert odpowiada

Odziedziczone długi przechodzą na spadkobiecę automatycznie w takim kształcie, jak dotyczyły spadkodawcy.

Spadkobierca, który dziedziczy z tzw. dobrodziejstwem inwentarza może powoływać się na ograniczenie swojej odpowiedzialności za długi spadkowe do tzw. czynnej wartości masy spadkowej, tj. do wartości tego, co otrzymał jako aktywa. Dodatkowo przed podziałem spadku, każdy spadkobierca może powoływać się na ograniczenie odpowiedzialności do spadku. Nie ma jednak instytucji "odstąpienia od długów". Możliwe jest oczywiście podjęcie czynnosci w celu sprawdzenia czy długi faktycznie istnieją i w jakiej wysokości, powoływanie się na przedawnienie, bądź inne okoliczności podważajace długi, ale nie jest możliwe "odstąpienie od długów" tak po prostu. Spadkobierca, który przekonał się, że długów jest więcej niż korzyści ze spadku, może za to przed sądem uchylić się od oświadczenia (bądź niezłożenia oświadczenia) o przyjęciu spadku i odrzucić go w całości zgodnie z art. 1019 k.c. Wówczas jednak "odstępuje" i od długów i od majątku, który w spadku jest.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.