Czy można spłacać zadłużenie wierzycielowi i uniknąć kosztów komorniczych?

Czy można ominąć komornika, spłacając wierzyciela?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Dłużnik nie ma przeszkód do dokonywania wpłat na poczet zadłużenia bezpośrednio wierzycielowi nawet jeśli toczy się postępowanie egzekucyjne. Wierzyciel powinien wówczas informować komornika o wpłatach i tym samym ograniczać kwotę egzekwowaną w postępowaniu egzekucyjnym.

Efekt jest taki, że wierzyciel szybciej otrzymuje pieniądze i szybciej spłaca się dług. Ale niestety nie pozwala nam to na ominięcie kosztów komornika, za to można je zmniejszyć jeśli wierzyciel złoży wniosek o umorzenie postępowania ze względu na otrzymanie całej kwoty (art. 49 ust. 2 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji). Przy pełnym powodzeniu takiej operacji jest szansa na zmniejszenie opłaty z 15% do 5% wartości egzekwowanego roszczenia.

2.5
/ 5
(liczba głosów: 
8
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.