Czy można uchylić decyzję o wypłacie alimentów z Funduszu Alimentacyjnego?

Mam zasądzone alimenty. Początkowo alimenty byly płacone nie w całości, a częściowo - z braku dochodow i Fundusz Alimentacyjny zaczął wypłacać alimenty wierzycielowi. Po uzyskania dochodów zaczęłam płacić wierzycielowi alimenty ale wierzyciel celowo odmawiał przyjęcia alimentów i mi je zwracał. Oczywiscie te alimenty zanosiłam do komornika bo jest u komornika egzekucja wiec mam pytanie - jeżeli ja przedstawilam Funduszowi Alimentacyjnemu, że wierzyciel celowo odmawia przyjęcia alimentów ode mnie a ja zgłaszałam to do FA - czy FA ma podstawę żeby wstrzymać wypłacanie alimentów dla wierzyciela, a komornik prowadził w części zadłużenia egzekucję dalej?

Pytanie od: kasiek


Nasz ekspert odpowiada

Jeśli właściwy organ wydał decyzję przyznającą prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego to takie prawo zawsze ustala się na okres świadczeniowy, który rozpoczyna się w momencie wpływu wniosku do organu właściwego wierzyciela, nie wcześniej niż od początku okresu świadczeniowego do końca tego okresu - art. 18 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Okres świadczeniowy to okres od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. (wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2014 r., I OSK 1815/14). W tym okresie dłużnik alimentacyjny powinien zwracać organowi kwoty wypłacane uprawnionemu (art. 27 ust. 1 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów). Jednakże przy ubieganiu się o świadczenie alimentacyjne na kolejny okres, dłużnik przy tzw. wywiadzie alimentacyjnym (art. 5a ww. ustawy), organ powinien uwzględnić oświadczenia dłużnika dotyczące możliwości wywiązywania się z alimentów.

Warto dodać, że podstawą przyznania świadczenia alimentacyjnego jest brak zapłaty od dłużnika alimentacyjnegp, a postępowanie w tym zakresie prowadzone jest wg. przepisów k.p.a., które umożliwia uchylenie lub zmianę decyzji np. na podstawie art. 155 k.p.a.

5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.