Czy niewypłacone choć należne pracownikowi wynagrodzenie powinno być wskazane jako przychód?

Spółka z o.o. zalega z wypłatą wynagrodzenia pracownikowi (prezes) za kilka miesięcy w roku 2019. Zgodnie ze sporządzonymi listami płac mimo iż wynagrodzenie nie zostało wypłacone został zapłacony zarówno podatek do urzędu skarbowego jak i składki do zus. Jaką kwotę przychodu powinnam wykazać w rocznym sporządzaniu deklaracji PIT 11?

Pytanie od: Jagnolotka


Nasz ekspert odpowiada

Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej PIT) opodatkowane są dochody tj. nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Zaś przychodami, zgodnie z art. 11 ust. 1 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

NSA w wyroku z dnia 14 sierpnia 2018r. potwierdził dosłowne rozumienie tego przepisu i wskazał, że "Ogólna reguła wynikająca z przepisu art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. przewiduje, że przychód w postaci pieniędzy lub wartości pieniężnych powstaje w momencie otrzymania ich przez podatnika lub w momencie postawienia ich do dyspozycji podatnika. Jest ona wyrazem przyjęcia przez ustawodawcę tzw. metody kasowej ustalania przychodu, wiążącej jego uzyskanie z faktycznym wejściem w posiadanie określonych walorów pieniężnych lub możliwością faktycznego dysponowania nimi." Zatem niewypłacone pracownikowi, choć należne wynagrodzenie, nie powinno być wskazane jako przychód.

Podobnie utrwalone jest orzecznictwo co do składek na ZUS, których nie traktuje się jako przychodu pracownika - tak np. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2019 r. w sprawie I SA/Po albo wyrok NSA w sprawei II FSK 864/17.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.