Czy przy bezpośredniej spłacie długu, egzekucja komornicza może zostać umorzona?

Ponieważ mam zadłużone mieszkanie, mam komornika. Mam zamiar sprzedać mieszkanie żeby spłacić wierzycielowi cały dług jaki mam względem niego, czy mogę jakoś odwołać się żeby nie płacić bądź zmniejszyć koszty komornicze?

Pytanie od: Beata


Nasz ekspert odpowiada

Jeśli dłużnik spełnia świadczenie tj. płaci bezpośrednio wierzycielowi już po wszczęciu postępowania egzekucyjnego, to postępowanie powinno być umorzone. Wysokość opłaty dla komornika reguluje w takim przypadku art. 29 Ustawy o kosztach komorniczych, zgodnie z którym:

- jeśli wniosek o umorzenie złoży wierzyciel - opłata ta wyniesie 5% - chyba że wierzyciel wykaże, że składa wniosek ze względu na działanie dłużnika po wszczęciu egzekucji - wówczas obciąża dłużnika,

- przy czym jeśli działanie nastąpiło później niż 1 miesiąc od zawiadomienia dłużnika o wszczęciu egzekucji - opłata wzrasta to 10%.

Dłużnik może zmniejszyć opłatę do 3% jeśli spełni świadczenie do komornika w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia.

Możliwe jest ubieganie się o zmniejszenie opłaty egzekucyjnej na podstawie art. 48 Ustawy o kosztach komorniczych:

Dłużnik może złożyć wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej za egzekucję świadczeń pieniężnych, jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności odnoszące się do nakładu pracy komornika lub sytuacji majątkowej dłużnika oraz wysokości jego dochodów. Wniosek wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o pobraniu lub ustaleniu opłaty. Opłata obniżona nie może być niższa niż jedna trzecia opłaty należnej na podstawie ustawy, nie niższa jednak niż 200 złotych.

2.7
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.