Czy rachunek wspólny może być zajęty przez komornika?

Jeżeli mam konto do spłaty kredytu mieszkaniowego, które jest na dwie osoby, tak jak i kredyt, to czy urząd skarbowy może zająć środki wpłacone przez drugą osobę na to konto, która nie ma tytułu egzekucyjnego. Kredyt jest zaciągnięty na dwie obce osoby, tytuł wykonawczy jest na jedną. Druga bez zajęć wpłaca ratę za mieszkanie, urząd skarbowy i bank ściagają całą należność z tej wpłaty. Czy nie powinno być domniemanie, że konto jest w połowie jednego i drugiego. I bank oraz US nie powinni w najgorszym razie ściągnąć połowę wpłaconej kwoty? Czy ściąganie z konta, które jest dedykowane do wpłat rat za mieszkanie, czyli zobowiązań nie jest nadużyciem? Przecież na koncie nie znajdują się moje środki, tylko spłaty rat za mieszkanie. To tak, jakby egezkucja była realizowana ze zobowiązań a nie majątku osoby. Proszę o wyjaśnienie sprawy, bo obecnie bank umywa ręce, a przekazał środki, a US wystąpił o egzekucję ze wspólnego konta.

Pytanie od: And


Nasz ekspert odpowiada

Rachunek prowadzony przez bank dla dwóch lub więcej osób (tzw. rachunek wspólny) może być zajęty przez komornika prowadzącego postępowanie względem jednego z nich (jednego ze współposiadaczy rachunku). Przy zajęciu rachunku osób nie pozostajacych w związku małżeńskim, komornik powinien ograniczyć się do zajęcia części środków należących do dłużnika. Przy zajęciu środków z rachunku małżonków, zajęcie będzie zależeć od tego czy środki weszły do majątku wspólnego, czy nie i to do współmałżonka nie będącego dłużnikiem należy inicjatywa, czy będzie dochodzić zwolnienia środków. Dlatego czynności po zajęciu rachunku wyglądają inaczej względem wspólnego rachunku małżonków i wspólnego rachunku innych osób.

Zajęcie rachunku wspólnego nie-małżonków

Zgodnie z art. 8911 § 1 kodeksu postępowania cywilnego - na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich. Dalsze czynności egzekucyjne będą prowadzone do udziału przypadającego dłużnikowi w rachunku wspólnym stosownie do treści umowy rachunku bankowego, którą dłużnik jest obowiązany przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia. Jeżeli umowa nie określa udziału w rachunku wspólnym albo gdy dłużnik nie przedłoży umowy, domniemywa się, że udziały są równe. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji.

Zajęcie rachunku wspólnego małżonków

Zajęcie w takim przypadku reguluje przepis art. 8912 k.p.c. Zgodnie z § 1 tego przepisu - na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Małżonek za to może złożyć pozew o zwolnienie spod egzekucji, jeżeli na rachunku wspólnym małżonków zgromadzono środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, albo też środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę, dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.

5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.