Czy spłata długu przez osobę trzecią jest możliwa?

Witam, czy mam możliwość dowiedzieć się, jaki jest dług danej osoby, która jest obciążona działaniem komorniczym? Czy w jakiś sposób mogę przejąć choćby część długu dobrowolnie zgłaszając taką gotowość?

Pytanie od: Piotr


Nasz ekspert odpowiada

Zapłata części długu przez inną osobę jest możliwa, ale jeśli dłużnik nie przekaże informacji o swoim zadłużeniu (tj. wysokości długu, wierzycielu itd.) oraz nie wyrazi zgody na taką spłatę, to pomoc może napotkać na znaczące trudności.

W pierwszej kolejności trudne będzie uzyskanie danych o zadłużeniu. W związku z ochroną danych osobowych oraz tajemnicy przedsiębiorstwa, wierzyciel nie jest uprawniony do poinformowania osoby trzeciej (tj. takiej, która nie jest ani wierzycielem, ani dłużnikiem) o istnieniu zadłużenia oraz jego wysokości. Danych można poszukiwać np. na giełdach wierzytelności, w rejestrach dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczej (BIG) albo w rejestrze dłużników prowadzonym przez KRS. 

Nawet jeśli osoba trzecia znałaby konieczne dane, to spłata należności za osobę trzecią może napotkać trudności w postaci odmowy wierzyciela przyjęcia świadczenia - może bowiem wystąpić taka sytuacja, w której wierzyciel nie będzie miał podstawy prawnej do zaliczenia wpłaty na poczet długu innej osoby (zob. art. 518 k.c.). 

Jeśli jednak dane są znane, a dłużnik współpracuje z osobą niosącą mu pomoc, to spłata jest możliwa np. w celu wstąpienia w prawa wierzyciela (art. 519 par. 1 pkt. 3 k.c.), albo dłużnik zawarł z osobą trzecią umowę o zwolnienie z długu (art. 392 k.c.) albo np. osoba trzecia poręczy za spłątę zobowiązania (art. 876 k.c.)

3.4
/ 5
(liczba głosów: 
5
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.