Czy stowarzyszenie może odpowiadać za długi swoich członków?

Pytanie jest trochę nietypowe dlatego tak trudno uzyskać jednoznaczną odpowiedź. Czy w przypadku gdy założyciele stowarzyszenia jako osoby prywatne posiadają komorników - czy istnieje zagrożenie, że konto stowarzyszenia może być objęte egzekucją komorniczą?

Pytanie od: Bella72


Nasz ekspert odpowiada

Stowarzyszenie może mieć różny charakter - jeśli ma osobowość prawną i jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, to nie odpowiada za zobowiązania swoich członków, ani członkowie nie odpowiadają za zobowiazania stowarzyszenia (art. 17 Ustawy o stowarzyszeniach).

Inaczej jest przy tzw. stowarzyszeniach zwykłych - zgodnie z art. 40 ust. 1b członek stowarzyszenia może odpowiadać za jego zobowiązania. Nie ma jednak i tu podstawy by stowarzyszenie odpowiadało za zobowiązania własnych członków.

3.7
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.