Czy umorzenie postępowania komorniczego egzekwującego alimenty jest równoznaczne z umorzeniem długu alimentacyjnego?

Wiem, że mogę złożyć wniosek o umorzenie postępowania komorniczego, do tego namawia mnie mój były mąż, który twierdzi, że będzie płacił alimenty dobrowolnie, boję się jednak czy rezygnując z komornika nie przepadnie mi dość spory dług, który nadal nie jest spłacony. 

Pytanie od: monika


Nasz ekspert odpowiada

Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie oznacza umorzenia długu. W przypadku umorzenia egzekucji bez ściągnięcia całej należności, komornik zwraca wierzycielowi oryginał tytułu wykonawczego odnotowując na nim jaką kwotę ściągnął i ile pozostało. Warto jednak jednoznacznie oświadczyć, że chodzi tylko o umorzenie postępowania, a nie umorzenie długu.

Jeśli wierzyciel nosi się z zamiarem złożenia wniosku o umorzenie postępowania, musi pamiętać, że zgodnie z aktualnie obowiązującą Ustawą z dnia 28.02.2018 r. o kosztach komorniczych, to wierzyciel właśnie będzie obciążony opłatą do komornika (art. 29 ust. 1). Dlatego, jeśli dłużnik namawia do umorzenia, powinien zapewnić środki na pokrycie tej opłaty.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.