Czy urząd miasta może zająć konto nienależące do dłużnika?

Czy zobowiązania dłużnika mogą być ściągane z majątku/konta innych osób lub podmiotów?

Pytanie od: Beata


Nasz ekspert odpowiada

Zobowiązania dłużnika mogą być ściągane wyłącznie z majątku tego dłużnika. Egzekwowanie ich z majątku innych osób lub podmiotów jest wyjątkowe i ściśle określone w przepisach (może to dotyczyć np. zajęcia wspólnego rachunku małżonków albo innego majątku wspólnego, albo egzekwowania spadkobierców). Zatem - jeśli nie zachodzą nadzwyczajne okoliczności - urząd miasta nie ma prawa zająć rachunku innego niż rachunek dłużnika.

Potwierdzają to przepisy Ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zajęcie rachunku bankowego w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez urząd miasta regulują art. 80 i nast. tej Ustawy. Wszystkie odnoszą się do zajęcia wierzytelności pieniężnej zobowiązanego z rachunku bankowego. Zobowiązanego, a nie innego podmiotu.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.