Czy Urząd Skarbowy może egzekwować ode mnie zobowiązania byłego męża?

Chciałam zapytać czy urząd skarbowy może pobrać pieniądze z mojego konta za mandat byłego męża? Jesteśmy po rozwodzie 3 lata. Czy mogę starać się o zwrot pieniędzy?

Pytanie od: Aleksandra


Nasz ekspert odpowiada

Urząd Skarbowy może egzekwować zobowiązania od małżonka faktycznego dłużnika zgodnie z przepisem art. 110 § 1 Ordynacji podatkowej zgodnie z którym rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.

Jeśli mandat, o którym mowa w pytaniu miał związek z zaległościami podatkowymi - być może działanie Urzędu Skarbowego było uzasadnione. Warto jednak zwrócić się o udostępnienie akt i sprawdzić, czy nalezność nie była przedawniona oraz (jeśli mandat miał inny charakter) - zwrócić się do Urzędu Skarbowego o wskazanie podstawy prawnej działania.

Warto zwrócić uwagę na to, że zgodnie z art. 27c. Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (który powinien być stosowany jeśli należność nie była podatkowa, ani zwiazana ze składkami do ZUS), jeżeli egzekucja ma być prowadzona zarówno z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, jak i z ich majątków osobistych, tytuł wykonawczy wystawia się na oboje małżonków. W przypadku ustalenia, że egzekucja nie powinna być prowadzona w stosunku do byłej małżonki, będzie można skorzystać z prawa wniesienia zarzutu zgodnie z art. 33 § 1 pkt. 4 ww. ustawy.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.