Czy w Polsce darowizna jest opodatkowana?

Czy w Polsce darowizna jest opodatkowana ?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Według prawa polskiego darowizna jest opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn. Wysokość podatku uzależniona jest od tego do jakiej tzw. grupy podatkowej zalicza się darczyńca i obdarowany. Grupy podatkowe okreslone są w art. 14 Ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

- do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

- do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

- do grupy III - innych nabywców.

Jak obliczyć podatek od darowizny?

Podatek oblicza się wg. skali podatkowej: 

Kwoty nadwyżki w zł Podatek wynosi
ponad do
1) od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej
10 278 3%
10 278 20 556 308 zł 30 gr i 5% nadwyżki ponad 10 278 zł
20 556 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł
2) od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej
10 278 7%
10 278 20 556 719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł
20 556 1644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł
3) od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej
10 278 12%
10 278 20 556 1233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł
20 556 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł

Ustawa przewiduje szereg ulg i zwolnień, dlatego warto zawsze dowiedzieć się, czy w danej sytuacji nie przysługuje taka ulga albo zwolnienie. 

Zwolnienie od podatku z darowizny

Najpopularniejsze jest zwolnienie od podatku - w ogóle nabycie w drodze darowizny pieniędzy i innych rzeczy przez osobę zaliczaną do I grupy podatkowej w wysokości nie przekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy w okresie 5 lat (art. 4 ust. 1 pkt. 5 Ustawy), albo nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę jeżeli zgłoszą oni nabycie do właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesiecy od nabycia (art. 4a ust. 1 pkt. 1 Ustawy). W tym ostatnim przypadku darowizna zwolniona jest od podatku w całości.

3.3
/ 5
(liczba głosów: 
4
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.