Czy w trakcie oczekiwania na rozprawę, wierzyciel może sprzedać zadłużenie innemu podmiotowi, niż wymieniony na nakazie sądowym?

W trakcie oczekiwania na rozprawę sądową, wierzyciel sprzedał moje zadłużenie innemu podmiotowi. Kwota podana w nakazie sądowym do spłaty, to 6 751 zł. Ta, którą podaje "obecny" wierzyciel, to 8 010 zł. Czy to możliwe? Którą kwotę może zasądzić sąd?

Pytanie od: Elżbieta


Nasz ekspert odpowiada

Wierzyciel może przenieść przysługującą mu wierzytelność na inny podmiot (tj. dokonać cesji wierzytelności). Tylko wyjątkowo może być ograniczone prawo do dokonania cesji i takie ograniczenie wyraźnie musi wynikać z przepisu ustawy albo umowy. Jeśli zakazu cesji nie ma, to jej dokonanie możliwe jest w każdym momencie - zarówno przed sprawą sądową, w jej trakcie i już po uzyskaniu wyroku. Różne są jednak skutki przeniesienia wierzytelności w każdym z tych momentów.

Jeśli wierzyciel złoży pozew o zapłatę przeciwko dłużnikowi (stając się tym samym stroną procesu cywilnego nazywaną powodem) i pozew zostanie doręczony pozwanemu, to w przypadku cesji zadziała art. 192 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Zgodnie z tym przepisem od doręczenia pozwu pozwanemu zbycie prawa objętego sporem (tu: wierzytelności) nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy, ale nabywca może wejść w miejsce zbywcy za zezwoleniem strony przeciwnej.

Jeśli mimo zbycia wierzytelności powód dalej prowadzi sprawę przeciwko pozwanemu, ten może powołać się na to, że powód już przestał być wierzycielem, bo jest nim po dokonaniu cesji ktoś inny. W takim wypadku sąd powinien uznać, że powód nie jest już uprawniony do domagania się zapłaty i oddalić powództwo - wtedy pozwany wygra proces.

Jeśli nabywca wierzytelności będzie chciał wejść w miejsce powoda - pozwany musi na to wyrazić zgodę wobec sądu (w piśmie albo na rozprawie). Nawet jednak jeśli wyrazi zgodę - może domagać się od ustępującego powoda kosztów postępowania (np. kosztów pomocy prawnej). Jeśli pozwany się nie zgodzi na wstąpienie nowego wierzyciela, to nabywca może jedynie przystąpić do postępowania jako tzw. interwenient uboczny po stronie pierwotnego powoda. Sprawa jednak dalej będzie toczyć się z udziałem stron, jakie istniały na początku.

Jeśli chodzi o wartość wierzytelności objętej cesją, nie może się ona zmienić tylko na skutek przeniesienia wierzytelności. Być może nowy wierzyciel doliczył odsetki zapadłe w tzw. "międzyczasie", ale nie powinno to mieć wpływu na wartosć należności głównej.

4.5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.