Czy wierzyciel ma obowiązek zawarcia ugody z dłużnikiem?

Czy dłużnik może wystąpić do sądu o podpisanie ugody z wierzycielem. Wierzyciel do wszystkich propozycji ma zastrzeżenia natomiast tak naprawdę nie wysuwa ze swojej strony takiej propozycji. Egzekucja komornicza prowadzona jest od 4 lat.

Pytanie od: Aisza


Nasz ekspert odpowiada

Wierzyciel nie ma obowiązku zawierania ugody z dłużnikiem. Jeśli istnieje prawomocny tytuł egzekucyjny (tj. nakaz zapłaty albo wyrok sądu z klauzulą), to wierzyciel ma prawo dochodzić swojego roszcznia i po prostu z tego prawa korzysta.

Oczywiście w sytuacjach nadzwyczajnych, w szczególnosci przy zmianie okoliczności określonej w art. 357[1] k.c. bądź w sytuacji nadużywania praw przez wierzyciela (art. 5 k.c.) możnaby się zwrócić do sądu o stosowne rozstrzygnięcie, niemniej jednak musiałoby to być poprzedzone sprawdzeniem, czy w danej sprawie możliwe jest skorzystanie z takich instytucji. Więcej na temat ugody z wierzycielem może pani przeczytać w artykule: "Zawezwanie do próby ugodowej - na czym polega próba ugodowa?"

2
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.