Czy zobowiązanie do zapłaty można uznać za umowę ustną?

Czy można nazwać umową ustną zobowiązanie do zapłacenia za towar przywieziony na budowę. Generalny wykonawca zobowiązał się zapłacić za towar zamówiony przez jego podwykonawcę i zafakturowany na podwykonawcę, jednak po kilku dniach stwierdził, że dał pieniądze podwykonawcy i on nie będzie płacił. Pragnę nadmienić, że na fakturze była adnotacja "do chwili zapłaty towar pozostaje własnością sprzedającego". Obecnie towar został ułożony i nie można go zabrać z budowy.

Pytanie od: Andrzej


Nasz ekspert odpowiada

Zapłaty można domagać się o strony umowy tj. od podwykonawcy. Deklaracja zapłaty ze strony generalnego wykonawcy mogłaby zostać uznana za przystąpienie do długu podwykonawcy (lub poręczenie), ale jeśli wskazał on, że przekazał pieniądze podwykonawcy, to może bronić się tym, że w ten sposób zwolnił się ze zobowiązania.

Zastrzeżenie własności towaru, który został wykorzystany w budowie, może kwalifikować się jako przetworzenie, połączenie lub pomieszanie rzeczy, do których zastosowanie mają przepisy art. 192 i nast. k.c.

2
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.