Dziedziczenie mieszkania przez dziecko z rodziny zastępczej a podatek od spadków i darowizn

Miałam chłopca w rodzinie zastępczej, on ma juz 34 lata ale nie był adoptowany przez nas. Po naszej śmierci będzie dziedziczył mieszkanie 78 m2. Mieszkanie przekazałam testamentem. Czy będzie płacił podatek od tego mieszkania? Nadmieniam, że ma mieszkanie małe 32 m z Urzędu Miejskiego. Moje mieszkanie jest własnościowe.

Pytanie od: halina


Nasz ekspert odpowiada

Zgodnie z Ustawą o podatku od spadków i darowizn takie nabycie mieszkania w spadku nie będzie zwolnione od podatku.

W opisanej sytuacji możliwe byłoby zwolnienie spod podatku (na mocy art. 4 ust. 1 pkt. 17), w drodze dziedziczenia przez osoby tworzące rodzinę zastępczą lub prowadzące rodzinny dom dziecka pod warunkiem, że pieniądze te lub rzeczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania zostaną przeznaczone na cele bezpośrednio związane ze sprawowaniem pieczy zastępczej. Skoro przyszły spadkobierca jest już dorosły, to warunki z tego przepisu nie będą spełnione. Z kolei - skoro nie jest on też zstępnym, ani przysposobionym, nie może skorzystać ze zwolnienia z art. 4a tej ustawy.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.