Egzekucja komornicza z mieszkania wynajmowanego lub użyczonego dłużnikowi

Czy komornik może zająć mieszkanie kogoś innego jeśli mieszka w nim dłużnik?

Pytanie od: Joanna


Nasz ekspert odpowiada

Komornik może zająć tylko majątek dłużnika. Zgodnie z art. 803 k.p.c. tytuł wykonawczy (na podstawie którego działa komornik) upoważnia do prowadzenia egzekucji ze wszystkich części majątku dłużnika (chyba, że w treści tytułu wskazano nie tylko dłużnika, ale też inne osoby). Wyjątkowo komornik może zajmować np. majątek wspólny dłużnika i małżonka.

Wynajmowane lub użyczone mieszkanie a egzekucja komornicza

Jeśli dłużnik mieszka w wynajmowanym mieszkaniu (albo użyczonym), to komornik nie może zająć i sprzedać takiego mieszkania. Może zająć np. przedmioty, które się w nim znajdują, ale samo mieszkanie pozostanie bezpieczne. Wynika to chociażby z tego, że komornik zajmując nieruchomość kieruje takie zajęcie do ksiąg wieczystych, a sąd wieczystoksięgowy w pierwszej kolejności sprawdza, czy właściciel mieszkania jest wskazany na tytule wykonawczym. Jeśli nie - egzekucja z nieruchomości nie może się toczyć.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.