Ile kosztuje wstrzymanie postępowania komorniczego?

Ile będę musiał zapłacić komornikowi, za wstrzymane przez wierzyciela postępowania komornicze, po całkowitej spłacie wierzyciela. Sprowadza się to do zapłaty za dwa albo trzy listy, które komornik wystosował do mnie. Spłacam nieruchomość, której wartość przekracza 200 000 PLN.

Pytanie od: Zbyszek


Nasz ekspert odpowiada

Zgodnie z obowiązujacymi przepisami komornik uprawniony jest do domagania się zapłaty za poniesione wydatki oraz opłaty komornicze. O ile wydatki rozlicza się wg. faktycznie poniesionych kosztów, o tyle opłata za przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego zależna jest od wartości dochodzonego roszczenia i wynosi 10%. Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą z dnia 28.02.2018 r. (obowiązuje od 01.01.2019 r.) opłata taka może ulec zmniejszeniu np. w wypadku spłaty świadczenia w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji - wówczas wyniesie tylko 3%.

Postępowanie, o którym mowa w pytaniu może toczyć się jeszcze na podstawie wcześniejszych przepisów (Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji z dnia 29.08.1997 r.), które przewidywały opłatę w wysokości 15% wartości długu (8% jeśli egzekucja toczyła się tylko z rachunku bankowego, wynagrodzenia albo świadczeń ZUS). Zgodnie z art. 49 ust. 7 - 10 tej ustawy opłata może być obniżona na wniosek dłużnika przez sąd.

Jeśli egzekucja została wstrzymana i umorzona po wniosku wierzyciela, to opłata może obciążać wierzycieal i wyniesie wówczas 5% (tak będzie jeśli spłata nastąpiła przed wszczęciem albo w terminie 1 miesiąca od wszczęcia).

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.