Jak lepiej spłacić dług? Na konto swoje czy komornika?

Jeśli na zajętym koncie nie ma środków, lepiej spłacić dług wpłacając na swoje konto daną kwotę, czy przesłać bezpośrednio do komornika należny dług?

Pytanie od: Polka


Nasz ekspert odpowiada

Opłata za prowadzenie egzekucji dla komornika, czyli to co stanowi jego zarobek, ustalona została na 10% wartości egzekwowanego świadczenie (art. 27 ust. 1 Ustawy o kosztach komorniczych). Jednak jeśli dłużnik spłaci należność w terminie miesiąca od dnia doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji na rachunek komornika, albo do jego rąk - opłata spada do 3%.

Nie ma znaczenia, czy dłużnik wpłaca należność komornikowi, czy na jego rachunek bankowy - opłata się nie zmieni. W starym stanie prawnym opłata w przypadku egzekucji z rachunku bankowego była niższa (8% zamiast 15% - art. 49 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z 1997r.). Aktualnie decydujące znaczenie ma czas spełnienia świadczenia oraz sposób zakończenia postępowania.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.