Jak ochronić świadczenia rodzinne przed zajęciem komorniczym?

Mam zajęte konto bankowe na które wpływają wyłącznie środki z zasiłku 500+ oraz rodzinne. Niedługo urodzę drugie dziecko i w związku z tym na konto będzie wpływało ponad 2000 zł jednak wszystkie środki to zasiłki, co zrobić by komornik nie zabrał ich?

Pytanie od: Pysia


Nasz ekspert odpowiada

Zgodnie z Art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik nie może zająć zasiłku rodzinnego ani żadnego innego rodzaju świadczeń oraz dodatków rodzinnych.

Zasiłki (świadczenia rodzinne i inne formy pomocy pieniężnej: dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze) nie podlegają zajęciu komorniczemu. To samo dotyczy tzw. świadczenia 500+.

Żeby zabezpieczyć się pod tym kątem warto porozmawiać w banku o przekształceniu rachunku albo założeniu nowego tzw. konta rodzinnego, na które wpływać będą wyłącznie środki wymienione powyżej. To powinno pomóc w ochronieniu rachunku przed zajęciem przez komornika.

2.2
/ 5
(liczba głosów: 
13
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.