Jak odzyskać zaległe wynagrodzenie po upadłości firmy?

Firma CAN CAR GROUP SP. Z O. O. SPÓŁKA KOMANDYTOWA (KRS: 0000399846, NIP: 5271028585, REGON: 011177879) zalegała mi z wypłatą wynagrodzenia za trzy miesiące, tuż przed ogłoszeniem upadłości tj. luty, marzec, kwiecień 2016 roku. Zatrudniony byłem na umowę zlecenie aczkolwiek na te miesiące nie otrzymałem umowy. Posiadam listy przepracowanych godzin, które zatwierdził dyrektor firmy (potwierdzone pieczątką oraz podpisem), posiadam również zaświadczenie o zatrudnieniu z Kancelarii Doradcy Restrukturyzacyjnego, który był pierwszym syndykiem. Potwierdzenie obejmuje liczbę godzin przepracowanych oraz informację iż za te godziny nie odnotowano przelewów należności. Posiadam również pit z informacją o dochodzie w 2016 r. którego de facto nie otrzymałem. Czy jest jeszcze jakakolwiek możliwość odzyskania zaległych należności? Jeżeli tak to gdzie powinienem się udać, od czego zacząć?

Pytanie od: Sylwester


Nasz ekspert odpowiada

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia w firmie, która ogłosiła upadłość, powinny zgłosić swoją wierzytelność do listy wierzytelnosci prowadzonej przez syndyka oraz upewnić się, że na taką listę wierzytelności trafili. Potem należy oczekiwać na podział kwoty uzyskanej z masy upadłości i przekazanie środków przypadających wierzycielowi.

Zasada wydaje się prosta, ale w realiach polskich opisane postępowanie trwa kilka lat i zwykle kończy się dla wierzyciela bez przyznania jakichkolwiek środków, albo z przyznaniem małej kwoty po kilku latach. 

Co do konkretnej sprawy wskazanej w zapytaniu, wydaje się, że pytający nie posiada pełnych informacji o wskazanej spółce. Can Car Group Spółka z o.o. Sp. k. o wskazanym w pytaniu numerze KRS nie znajduje się w upadłości. Zapis w rejestrze potwierdza jedynie, że toczyło się wobec tej spółki postępowanie restrukturyzacyjne, które zostało umorzone. Dodatkowo w KRS widoczne są wpisy o umorzonych bezskutecznie egzekucjach. 

Dla wierzyciela może to oznaczać mozliwość dochodzenia należnosći od wspólników spółki. Warto jednak się pospieszyć, bo roszczenia z umowy zlecenia przedawniają się z upływem 2 lat (art. 751 k.c.).

3.7
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.