Jak przepisać mieszkanie bez ponoszenia zbędnych kosztów?

Mam pytanie odnośnie przepisania mieszkania, po śmierci dziadka współwłaścicielami zostali moja mama oraz jej brat. Chcą to mieszkanie przepisać na mnie jednak ja będę ponosił koszta z tym wszystkim związane, w internecie wyczytałem, że w przypadku najbliższej rodziny nie odprowadza się podatku do 110 m, jednak czy mama oraz wujek mogą się zrzec go jednocześnie na mnie czy lepiej zrobić tak, że najpierw wujek na mamę, a później mama na mnie, interesują mnie chociaż przybliżone koszta w kazdej z tych opcji, przepraszam za trochę chaosu w pytaniu i z góry dziekuje za odpowiedź.

Pytanie od: Leo


Nasz ekspert odpowiada

Przeniesienie własności mieszkania odziedziczonego przez matkę i wuja, będzie wymagało formy aktu notarialnego - to pierwszy koszt, który należy uwzględnić. Warto ustalić orientacyjną wartość mieszkania i zadzwonić do kilku kancelarii notarialnych z pytaniem o koszt aktu (zwykle można znaleźć kancelarię, która będzie tańsza niż inne).

Drugim kosztem będzie podatek. Wszystko wskazuje, że mieszkanie zostanie "przepisane" poprzez dokonanie darowizny przez matkę i wuja na syna/siostrzeńca. Wówczas może powstać obowiązek do zapłaty podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie mieszkania od matki (I grupa podatkowa) będzie zwolnione od podatku, jeśli w terminie 6 miesięcy zostanie zgłoszone do Urzędu Skarbowego (przez wypełnienie i złożenie odpowiedniego zeznania podatkowego). Siostrzeniec otrzymujący darowiznę od stryja należy do II grupy podatkowej, co oznacza, że zapłaci podatek od darowizny w wysokości odpowiednio 7%, 9% i 12%.

Wysokość podatku od darowizny dla nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej

  • do kwoty 10 278 - 7%,
  • od 10 278zł do 20 556 zł - 719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł,
  • powyżej 20 556 zł - 1644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

Gdyby najpierw stryj darował swoją część mieszkania matce, a ta darowała całość synowi, to mogłoby pozwolić na uniknięcie podatku od spadków, ale warto sprawdzić, czy nie doprowadziłoby to do wstrzymania transakcji na jakiś czas oraz czy podwójne koszty notarialne nie spowodują, że taka operacja będzie mało opłacalna.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.