Jak uniknąć ustalonych przez komornika kosztów postępowania egzekucyjnego?

Postępowanie egzekucyjne zostało umorzone na wniosek wierzyciela. Komornik postanowił kontynuować postępowanie egzekucyjne w zakresie niepokrytych kosztów egzekucji - opłaty stosunkowe 7 109,71zl, plus inne na kwotę 8 411,96zl. Koszty wyegzekwowane od dłużnika 5 138,08 zł. Powstałą różnicę 3 273,88 zł mam zwrócić w ciągu 7 dni na konto komornika. Dodam, że utrzymuję się z renty rolniczej w wysokości 850,00 zł.Czy jest szansa by uniknąć zapłacenia tej kwoty?

Pytanie od: Stanisław


Nasz ekspert odpowiada

Odpowiedź na pytanie czy komornik po umorzeniu postępowania na wniosek wierzyciela może dalej dochodzić własnych kosztów wydaje się oczywista, ale szczegółowa analiza prowadzi jednak do wniosku, że nie jest tak prosto jakby się wydawało. Sprawę tę rozstrzygał uchwałą Sąd Najwyższy (uchwała z dnia 10.03.2017 r. w sprawie III CZP 107/16) i uznał, że komornik mimo zakończenia działania w imieniu wierzyciela (umorzenia postępowania), dalej może ściągać z dłużnika koszty postępowania jeśli orzeczenie o tych kosztach zawarte jest w prawomocnym postanowieniu o umorzeniu.

Uchwała została jednak wydana w oparciu o tzw. stary stan prawny. Od tego czasu zmieniły się przepisy o kosztach komorniczych. Zgodnie z nową ustawą (art. 29) w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela albo na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 k.p.c., opłata stosunkowa wierzyciela.

Wierzyciel może bronić się przed taką opłatą, jeśli wykaże, że przyczyna umorzenia postępowania egzekucyjnego wiąże się ze spełnieniem świadczenia przez dłużnika w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spełnienia świadczenia, opłata ta obciąża dłużnika.

W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego z innych przyczyn komornik pobiera od wierzyciela opłatę w wysokości 150 złotych.

W celu prawidłowego ustalenia kto i w jakiej wysokości powinien rozliczyć koszty, należy ocenić czy do sprawy opisanej w pytaniu nowe przepisy będą miały zastosowanie, czy nie.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.