Jakie są konsekwencje sprzedaży mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat od jego nabycia?

Czy jeżeli sprzedam przed upływem 5 lat mieszkanie czy należy odprowadzić jakiś dodatkowy podatek? Czy ten podatek również jest wymagany jeżeli jest to mieszkanie uzyskane w spadku po rodzinie?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Sprzedaż mieszkania może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego dla osób fizycznych, jeśli następuje przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia.

Takie zasady mają na celu zablokowanie prowadzenia obrotu nieruchomościami i zarabiania na tym przez osoby fizyczne „poza systemem”. Zasada ta dotyczy również mieszkania nabytego w spadku (ten sposób nabycia pozwala nam uniknąć zapłaty podatku od spadków i darowizn, jeśli spełnia warunki z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn), ale nie ma wpływu na dochody ze sprzedaży. Obowiązek zapłaty podatku może nie powstać jeśli kwotę uzyskaną ze sprzedaży w przepisowym czasie przeznaczymy na cele mieszkaniowe.

3
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.