Kiedy koszty komornicze mogą ulec obniżeniu?

Jak powinny wyglądać % koszty komornika przy dobrowolnej spłacie należności na jego konto. W dniu 22.04. otrzymałem maila tylko z kwotą. Prosiłem również o dokładne rozliczenie. Od października 2018 r. była prowadzona korespondencja na którą nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Czy taka instytucja jak komornik może lekceważyć ludzi?

Pytanie od: donia


Nasz ekspert odpowiada

Zgodnie z aktualnie obowiązujacą ustawą z dnia 28.02.2018 r. (obowiązuje od 01.01.2019 r.) opłata dla komornika w wypadku spłaty świadczenia w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji - wyniesie tylko 3%. Z treści pytania wynika, że egzekucja toczy się wg. starych przepisów tj. na podstawie Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z dnia 29.08.1997 r., które przewidywały opłatę w wysokości 15% wartości długu (8% jeśli egzekucja toczyła się tylko z rachunku bankowego, wynagrodzenia albo świadczeń ZUS). Opłaty te nie są negocjowalne i nie ulegały zmniejszeniu przy dobrowolnej wpłacie. Jednakże zgodnie z art. 49 ust. 7 - 10 tej ustawy opłata może być obniżona na wniosek dłużnika złożony do sądu, w którym dłużnik np. wykaże, że jego stan majątkowy nie pozwala na pokrycie opłaty w całości.

Z treści pytania wynika jednak jeszcze jedna istotna kwestia tj. brak informacji dłużnika o wysokości kwot do spłaty. To może dowodzić tego, że albo dłużnik nie otrzymywał korespondencji od komornika albo, że jest ona niejasna. W takiej sytuacji warto udać się do komornika (albo wysłać do niego pełnomocnika) w celu przejrzenia akt i ustalenia kwot. Komornik na wezwanie dłużnika powinien udzielić mu stosownych informacji o zadłużeniu i postępowaniu - jeśli tego nie zrobi, dłużnik może złożyć skargę do sądu.

3.5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.