Kiedy można zrezygnować z dobrowolnego ubezpieczenia medycznego?

Czy zawierając dobrowolne ubezpieczenie medyczne zawsze jest możliwość rezygnacji z okresem 30 dni? Czy jeżeli regulamin jest inny można nie mieć takiego prawa przy umowie na rok?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Rezygnacja z umowy ubezpieczenia w okresie 30 dni od dnia zawarcia umowy wynika wprost z ustawy tj. z art. 812 par. 4 k.c. Odstąpienie powoduje wygaśnięcie umowy, ale nie zwalnia ubezpieczającego z zapłacenia składki za okres pomiędzy rozpoczęciem trwania umowy, a odstąpieniem umowy.

Takie zasady dotyczą umów zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy - przy umowach krótszych, zasady rozwiązania regulowane są w umowie bądź ogólnych warunkach ubezpieczenia. Takie są zasady wynikające z przepisów prawa, ale inne reguły, w tym np. dodatkowe prawo do rozwiazania umowy w późniejszym terminie może przewidwać sama umowa bądź ogólne warunki ubezpieczenia.

2.5
/ 5
(liczba głosów: 
8
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.