Kiedy roszczenie o zapłatę odsetek ulega przedawnieniu?

Odsetki ulegają po 3 latach przedawnieniu czy to prawda? Jaki wnieść zarzut do wierzyciela?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Roszczenie o zapłatę odsetek przedawnia się z upływem 3-letniego okresu przedawnienia (art. 118 k.c.).

Roszczenie o zapłatę odsetek ma byt niezależny od roszczenia głównego, ale jeśli przedawnieniu uległo roszczenie główne, to automatycznie przedawniają się odsetki. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w przełomowym wyroku z dnia 26 stycznia 2005 r. w sprawie III CZP 42/04.

Jeśli wierzyciel domaga się zapłaty odsetek, które są już przedawnione, należy wskazać, że roszczenie to uległo przedawnieniu albo w piśmie do wierzyciela, albo w pierwszym piśmie do sądu. Należy jednak uważać - jeśli termin przedawnienia nie upłynął (mimo takiego założenia dłużnika), a podniesiony zostanie tylko zarzut przedawnienia, to takie oświadczenie może świadczyć o uznaniu roszczenia co do zasady. Zatem przed wysłaniem pisma do wierzyciela, warto zasięgnąć porady prawnika.

2
/ 5
(liczba głosów: 
4
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.