Kto ponosi koszty komornicze gdy wierzyciel umorzył sprawę?

Dług splacony za nim komornik przysłał pismo. Wierzyciel umorzył sprawę.

Pytanie od: Ewa


Nasz ekspert odpowiada

Jeśli kwota zadłużenia została wpłacona przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, tj. przed wysłaniem wniosku do komornika - koszty postępowania powinien ponieść wierzyciel. Niepotrzebnie wszczynał postępowanie mimo spłaty długu. Jednakże jeśli wpłata nastąpiła po wysłaniu wniosku, nawet jeśli dłużnik nie otrzymał jeszcze żadnych informacji od komornika, to koszty płaci dłużnik.

Warto jednak przyjżeć się tym kosztom, bo przy tak szybkiej spłacie powinny być bardzo niskie - zgodnie z art. 29 Ustawy o kosztach komorniczych - 5% wartości roszczenia, albo 100 zł jeśli wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania został zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

2.8
/ 5
(liczba głosów: 
4
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.