Kto ponosi odpowiedzialność za nieuprawnione pobranie środków z konta przy egzekucji komorniczej?

W dniu 07.02.2019 otrzymałem zawiadomienie o zajęciu konta bankowego przez komornika, zadzwoniłem do niego i poprosiłem o rozłożenie kwoty na 4 raty co miesiąc, Tego dnia wysłałem też pierwszą ratę wysokości 350,00zł. W dniu 12.02.2019 r. komornik sam pobrał kwotę z konta wysokości 981,38 gdzie bank policzył prowizje za przelew egzekucyjny w wysokości 30 zł. W dniu 15.02.2019 r. komornik zwrócił nadpłatę wysokości 103,00 zł, natomiast 18.02.2019 r. pobrał mi kwotę wysokości 103,00 zł i bank pobrał znowu prowizję za przelew w wysokości 30 zł. Upłynęły 3dni i w dniu 21.02.2019 r. komornik zwrócił kwotę wysokości 102,00 zł. Czy mogę domagać się od komornika zwrotu drugiej prowizji za błąd popełniony? Dziękuję za wyjaśnienie.

Pytanie od: Arkadiusz


Nasz ekspert odpowiada

Jeżeli komornik w sposób nieuprawniony pobierze z zajętego rachunku środki, to faktycznie może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą zgodnie z art. 36 Ustawy o komornikach (w aktualnym brzmieniu). Skuteczność realizacji takiej odpowiedzialności zabezpiecza art. 37 tej ustawy, który zobowiązuje komornika do ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej.

W opisanej w pytaniu sytuacji należy jednak zbadać czy dwukrotne pobranie wskazanej kwoty i jej zwrot wynikają z zaniedbań banku, czy z zaniedbań komornika. W zależności od tego kto faktycznie zawinił, będzie ponosił odpowiedzialność.

1.7
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.