Maksymalna kwota odsetek od kredytu

Mia┼éem zaci─ůgni─Öty kredyt w SKOK. Pozostawa┼éo mi do sp┼éaty 3 163 z┼é. Z powodu utraty pracy nie mog┼éem sp┼éaca─ç zad┼éu┼╝enia. W chwili obecnej mam komornika. Naliczone mi odsetki umowne uros┼éy do kwoty 10 471 z┼é. Pisa┼éem do wierzyciela pro┼Ťb─Ö o cz─Ö┼Ťciowe umorzenie odsetek i otrzyma┼éem odpowied┼║ negatywn─ů. Mam tylko pytanie czy wierzyciel ma prawo nalicza─ç mi odsetki umowne w takiej wysoko┼Ťci - 40%?

Pytanie od: Bogdan


Nasz ekspert odpowiada

Odsetki naliczane od nale┼╝no┼Ťci pieni─Ö┼╝nej nie mog─ů przekracza─ç warto┼Ťci odsetek maksymalnych (art. 359 k.c.). Odsetki maksymalne tzw. zwyk┼ée - kapita┼éowe tj. wynikaj─ůce z umowy wynosz─ů aktualnie 10%. Odsetki "karne" naliczane w przypadku op├│┼║nienia - 14 % (art. 359 i art. 481 k.c.). Warto┼Ť─ç tych odsetek oznaczana jest zgodnei z przywo┼éanymi przepisami i ulega zmianom. Podane warto┼Ťci s─ů aktualne na 2019 r.

Pobieranie wy┼╝szych odsetek ni┼╝ maksymalne nie jest dozwolone i s─ůd nie powinien ich zas─ůdzi─ç.

Wskazuj─Ö jednak, ┼╝e skoro mamy do czynienia z orzeczeniem s─ůdu na podstawie kt├│rego toczy si─Ö egzekucja, to sprawa zapewne podlega┼éa rozpoznaniu przez s─ůd. Jednocze┼Ťnie warto┼Ť─ç odsetek mog┼éa narosn─ů─ç je┼Ťli okres sp┼éaty jest d┼éugi - przy takiej sytuacji by─ç mo┼╝e ┼é─ůczna warto┼Ť─ç zad┼éu┼╝enia jest prawid┼éowa.

Je┼Ťli jednak w tre┼Ťci wyroku/nakazu umieszczono stop─Ö procentow─ů w wysoko┼Ťci 40% to mo┼╝liwe jest, ┼╝e orzeczenie nie zosta┼éo wydane zgodnie z prawem i warto uda─ç si─Ö do prawnika w celu poszukiwania mo┼╝liwych ┼Ťrodk├│w zaskar┼╝enia. Dodam, ┼╝e skoro ju┼╝ toczy si─Ö egzekucja, to odwo┼éanie mo┼╝e by─ç trudne.

5
/ 5
(liczba g┼éos├│w: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, ┼╝e odpowied┼║ na nurtuj─ůce ci─Ö pytanie znajduje si─Ö ju┼╝ w naszej bazie. Sprawd┼║ to! W tym celu w okienku poni┼╝ej opisz has┼éowo sw├│j problem ÔÇô postaraj si─Ö ograniczy─ç do trzechÔÇôczterech s┼é├│w. Je┼╝eli wynik b─Ödzie negatywny, zadaj pytanie, korzystaj─ůc z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci do┼éo┼╝─ů wszelkich stara┼ä, aby szybko odpowiedzie─ç na Twoje pytanie. Mimo to w niekt├│rych przypadkach czas oczekiwania na odpowied┼║ mo┼╝e wynosi─ç od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pyta┼ä zadawanych wielokrotnie lub tych, na kt├│re odpowiedzi pojawi┼éy si─Ö ju┼╝ w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.