Odrzucenie spadku a podatek od nieruchomości

Mój zmarły brat był w 1/3 współwłaścicielem działki odziedziczonej po naszych rodzicach, pomimo złożenia aktu notarialnego o odrzuceniu spadku urząd nadal obciąża mnie i moją siostrę pełnym podatkiem od nieruchomości. Odwołałam się od tej decyzji ale nie zostało to rozpatrzone pozytywnie, co mam zrobić w tej sytuacji?

Pytanie od: DANUTA


Nasz ekspert odpowiada

Oświadczenie o odrzucenie spadku, pod warunkiem, że zostało złożone w sposób prawidłowy i skuteczny, powinno wyłączyć osobę, która je złożyła z wszelkich relacji dotyczących majątku należącego do spadku - traktuje się w tych sprawach jakby nie dożyła śmierci spadkodawcy (art. 1020 kodeksu cywilnego). Jeśli spadkodawca pozostawił nieruchomość, taka osoba nie może stać się jej właścicielem, a tym samym nie powinna być zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości (chyba, że będzie traktowana jak posiadacz samoistny takiej nieruchomości - art. 3 ust. 1 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

W pytaniu niejasna jest kwestia własności tej nieruchomości - wskazano, że zmarły brat był współwłaścicielem działki po rodzicach w 1/3, a jednocześnie dodano, że obciążane podatkiem jest żyjące rodzeństwo (dwie osoby). Wygląda zatem na to, że nieruchomość stanowiła współwłasność trojga rodzeństwa. Jeśli tak jest, to śmierć jednego ze współwłaścicieli nie wpływa na obowiązek pozostałych - zgodnie z art. 3 ust. 4 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatek obciąża współwłaścicieli (albo współposiadaczy) nieruchomości solidarnie, co oznacza, że właściwy urząd może domagać się zapłaty całej kwoty podatku od każdego z tych współwłaścicieli.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.