Podejrzenie zakażenia koronawirusem a konieczność odpracowania dni wolnych

Miałam niepewne wyniki badań, więc pracodawca wysłał mnie na dwa dni do domu, a teraz każe mi je odpracować. Będę wdzięczna za odpowiedź, czy ma do tego prawo? Ja byłam do pracy gotowa - to pracodawca zdecydował, żebym pozostała w domu. Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Pytanie od: Jadwiga


Nasz ekspert odpowiada

Jeśli pracodawca "wysyła" pracownika, u którego występuje podejrzenie infekcji "na dwa dni do domu", może to nastąpić na wiele sposobów:

  1. może mu udzielić urlopu,
  2. może zmienić mu harmonogram pracy w ten sposób by te dwa dni nie były w harmonogramie dniami pracującymi,
  3. strony mogą uzgodnić, że będzie to nieobecność usprawiedliwiona, za którą nie nalicza się wynagrodzenia (art. 80 kodeksu pracy),
  4. nieobecność może być traktowana zgodnie z art. 92 § 1 k.p. jako kwarantanna (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego) o ile w danej sytuacji możemy mówić o "niezdolności pracownika do pracy wskutek odosobnienia w związku z chorobą zakaźną".

Wszystko zależy od szczególnych okoliczności sprawy (to pkt. 4) oraz ustaleń pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą (pkt. 1-3). Tylko w sytuacji wskazanej w pkt. 2 pracownik będzie musiał "odpracować" dwa dni odosobnienia.

5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.