Postanowienie sądu o przedawnieniu długu - czy jest konieczne?

Mam przedawniony dług potwierdzony pismem od komornika. Chciałbym powiadomić sąd i uzyskać postanowienie sądu o przedawnieniu długu. Czy zajelibyście się państwo taką sprawą?

Pytanie od: zbigniew


Nasz ekspert odpowiada

Przedawnienie roszczeń następuje z mocy prawa, tj. działa samo z siebie i następuje po upływie okresu wynikającego z przepisów prawa. Nie jest konieczne podejmowanie specjalnych czynności lub działań.

Dodatkowo od sierpnia 2019 roku obowiązuje przepis korzystny dla dłużnika, na podstawie którego komornik zobowiązany jest do niepodejmowania egzekucji, jeśli upłynął termin przedawnienia. Żeby taka egzekucja się toczyła, wierzyciel powinien przedstawić dokumnety potwierdzające przerwanie biegu terminu przedawnienia (art. 797 § 11 k.p.c.). Zatem jeśli roszczenie niewątpliwie się przedawniło, dłużnik może czuć się bezpiecznie.

Więcej na temat przedawnienia znajdzie pan pod tym linkiem.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.